Home > Coffee machines Independent
Indipendente
L’Indipendente is an instrument that allows the extraction of espresso coffee. Its peculiarity lies in the fact that all the technological components necessary for its operation are incorporated into the machinery itself, without the presence of undercounter components. The possibility of change pressure, flow and temperature, allows the bartender to customise at will the’extraction, for a unique and exclusive cup product.
Technology and performance
PID heating system
Automatic temperature control system to improve the thermal stability of the machine.
XLVI Smooth Flow
Extraction type: smooth and constant flow delivery for a velvety smooth texture espresso.
Energy saving
Programmable switch-on and switch-off and possibility to set the machine in energy saving mode.
Mechanical and electronic pre-infusion (adjustable)
The adjustable electronic pre-infusion optimises aroma and extraction with every coffee.
Volumetric dosing
The volumetric system ensures precise doses for uniform and consistent extraction.
Customisable machine
Machine customisable in colours, materials and accessories, see customisation list.
Pressure profile kit (accessory)
Adjustable pressure (0-12 bar) manually and/or via software.
Pompabassa Kit (accessory)
Filter holder for low pressure extraction. In combination with pressure profile kit.
Tea Software
Tea software for controlled tea extraction. Tea filter holder available as an accessory.
User experience
Coffee extraction timer and steam wand, mL counter
Easy Use keyboard
Automatic washing
TFT touch display
Small base and flat grid model available
Automatic maintenance reminder, filter, wash
Technical specifications
| Net weight (gross) | 21 Kg (44 Kg) |
|---|---|
| Dimensions (w x h x d) | 25 x 45 x 55 cm |
| Dimensions (packaging) | 73 x 69 x 62 cm |
| Production capacity | continuous cycle |
| Pressure range | 0-12 bar |
| Water flow | 0-1.5 l/min |
| Filter holder Ø | 58 mm |
| Power | 1300 W |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 220-240 V |
| Technology | Brass saturated group 7.5 kg |
| Pump | External rotary press 200 l/h |




